Răspuns:
Cantitatea de substanta(numarul de moli) = 6 n(niu)
Numarul de molecule = 3.612 * [tex]10^{24}[/tex] N
Explicație:
Pentru a afla numarul de moli folosim formula pentru cantitatea de substanta astfel Cant. subs. = masa / Masa molara ....Masa molara a H2SO4 = 98 g/mol
iar 588 g : 98 g/mol = 6 mol. Acum daca cunoastem numarul de moli, putem afla numarul de molecule, dupa formula : Numarul de molecule = Cant. de sub. * Numarul lui Avogadro (6.02* 10^ 24) = obtinem 3.612 * [tex]10^{24}[/tex]