Răspuns :
Răspuns:
Salut.
Explicație pas cu pas:
1 agrafă...? Lei
5 agrafe... 20 lei
7 agrafe...? Lei
Rezolvare :
1) Cât costă o agrafă?
20 lei: 5= 4 lei(o agrafă)
2) Cât costă 7 agrafe?
4x7=28 lei (prețul a 7 agrafe)
Răspuns:7 agrafe costă 28 de lei.
Sper că te-am ajutat... Mult noroc!
Prima dată aflam cât costă o agrafă.
20 : 5 = 4 lei
Dupa aflam cât costa 7 agrafe :
7 × 4 lei = 28 lei
O problemă exagerat de simplă , te rog sa fii atentă / atent în clasă pentru că sunt foarte ușoare. Succes și baftă la scoala ! Sper ca ai înțeles ! O seară frumoasă !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!