Răspuns :
Pb 1
Mama lui Constantin l-a trimis pe acesta să cumpere 1 kg de ceapă. Băiatul nu știe cati lei îi sunt necesari, dar are informația ca, pentru 2 kg de ceapă, el va plăti 6 lei. Ajuns la magazin, o femeie în vârstă îl roagă pe băiat să o ajute cu plata a 5 kg de ceapă de același fel.
Cât va plăti Constantin pt 1 kg de ceapă ?
Care este prețul pe care băiatul i-l va comunica doamnei?
Dacă 2 kg ceapa = 6 lei
=> 1 kg ceapa = 6:2 = 3 lei
=> băiatul va plăti 3 lei pt un kg de ceapa
=> 5 kg de ceapa valorează 5x3=15 lei
Pb 2
Tatăl lui Ionuț dorește să construiască un gard. Pentru realizarea acestuia, bărbatul are nevoie 1 metru de sârmă roșie și 8 metri de sârmă albastră. Având în vedere ca un metru de sârmă roșie are aceeași valoare cu un metru de sârma albastră, iar 3 metri de sârmă valorează 12 lei, calculați cât va plăti tatăl lui Ionuț pentru sârma de culoarea roșie, dar și pentru cea de culoarea albastră.
Dacă 3 metri de sârma = 12 lei
=> 1 metru de sârmă = 4 lei
=> 8 metri de sârmă = 4x8 = 32 lei
Sper că ți-am fost de ajutor! SUCCES!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!