Răspuns :
Răspuns:
Daca 5kg costa 50 de lei, impartind totu cu 5 ne rezulta ca 1kg costa 10 lei
=> 8 kg costa 8 x 10 = 80 lei
Răspuns:
rezolvarea 50:5=10 (1 kg)
10x8=80 (8kg)
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!