👤

La o florărie s-au adus 450 de trandafiri. In prima zi s-au vândut o treime din numărul lor şi s-au
mai adus 30. A doua zi s-au vândut 3/11 din florile existente după prima zi şi inca 20. Câte flori au mai
rămas?


Răspuns :

Stim ca la o florarie s-au adus 450 de trandafiri.

In prima zi s-au vandut : [tex]\frac{1}{3}*450 =150\\[/tex]

450-150= 300 trandafiri ramasi dupa ce s-au vandut in prima zi.

300+30=330 trandafiri dupa ce s-au mai adus 30 de trandafiri.

In a doua zi s-au vandut: [tex]\frac{3}{11} *330+20=3*30 +20=110[/tex]

Stim ca "330" de trandafiri au ramas dupa prima vanzare (deoarece s-au mai adus 30) , din care s-au mai vandut a doua zi "110"=>

330-110= 220 trandafiri ramasi

Raspuns:220 de trandafiri ramasi.