👤

Ce masă trebuie să aibă un corp pentru ca ridicându-l vertical, uniform, pe o
distanţă d=1 m, să efectuăm un lucru mecanic L=1 J ?
[R: m=0,102 Kg]


Răspuns :

Răspuns:

Lm  = F×d

F = G = m×g

Lm = m×g×d

m = Lm/g×d

m = 1J/(9,8N/kg×1m)

= 0,102 kg

= 102 grame

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari