👤

Ce lucru mecanic trebuie efectuat pentru a ridica un corp de masa m=40 Kg la
o înălţime h=100 m cu acceleraţia a=2,20 m/s 2 ?
[R: L=m(a+g)h=4,8 KJ]


Răspuns :

Răspuns:

Lm = 48 kJ

Explicație:

F - G = m×a => F = m×a + G = m×a + m×g = m(a + g)

Lm = F×h = m(a + g)×h

Lm = m(a + g)×h

= 40kg(2,2m/s² + 9,8m/s²)100m

= 40kg×12m/s²×100m

= 48000J

= 48 kJ