Răspuns:
Explicație:
100 g FeSO4 .7H2O
mapa= 400g
c
M FeSO4 .7H2O= 56 + 32 + 4.16 + 7 .18
= 152 + 126
= 278 -----> 278g/moli
278g FeSO4 . 7 H2O-------------152 g FeSO4
100 g FeSO4 .7H2O----------------x g FeSO4
x= 100. 152 : 278 =54,68 g FeSO4 ------> md
msfinal= 100 + 400= 500g sol.
c= md.100 : ms
c= 54,68 .100 : 500= 10, 936 %