👤

Andrei a alergat cu viteza constantă d=50 in timpul t=18secunde.Calculeaza și exprimă viteza lui Andrei in m supra s și km supra h​

Răspuns :

V = d/t = 50/18 = 2,7 m/s
2,7 M/s • 3,6 = 9,72 km/h