Răspuns:
Explicație:
NH3 react. cu 4,48 L HCl
masa NH4Cl
-se afla nr. de moli NH3
n= 4,48 L : 22,4 L/moli = 0,2 moli NH3
0,2moli xmoli
NH3 + HCl= NH4 Cl
1mol 1mol
x= 0,2 moli NH4Cl
m= n . M
MNH4Cl= 14 + 4 + 35,5=53,5 ----->53,5 g/moli
m= 0,2moli . 53,5g/moli=10,7 g sare