Răspuns :
Răspuns:
a)
Em = Ec + Ep
Ec = 0 (corpul este in repaos ; v₀ = 0 m/s)
Em = m·g·h = 8kg·10N/kg·2m = 160 J
b)
Energia se conserva
Em = Ec + Ep
Em = m·v₁²/2 + m·g·h₁
h₁ = h/2
2Em = m·v₁² + 2·m·g·h/2
2Em = m·v₁² + m·g·h
m·v₁² = 2Em - m·g·h
v₁² = (2Em - m·g·h)/m
= (2·160J - 8kg·10N/kg·2m)/8kg
= 20 m²/s²
v₁ = 2√5 m/s
c)
Em = Ec + Ep
Ep = 0
mv₂²/2 = Em
mv₂² = 2Em
v₂² = 2Em/m
= 2×160J/8kg
= 40 m²/s²
v₂ = 2√10 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!