👤

Determinati concentratia procentuala a unei solutii saturate, stiind ca substanta dizolvata are S= 65


Răspuns :

Răspuns:

s=65 reprezinta masa de substanta dizolvata in 100g apa

trebuie calculata masa de substanta din 100g solutie, adica c%

c=mdx100/ms    unde ms= md+m,apa

md= 65g      ms= 65g+100g=165g

c=65x100/165%=39,4%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari