👤

Determinati acceleratia caderii libere (g ) a unei planete, pe suprafata careia un pendul gravitational cu lungimea de 38 cm efectueaza 120 oscilatii timp de 1 minut.Ce planeta are asa o acceleratie gravitationala? ajutați-mă vă rog!​

Răspuns :

Răspuns:

T = t/n

T = 2π[tex]\sqrt{l/g}[/tex]

Explicație:

60/120 = 2π[tex]\sqrt{0.38/g}[/tex]

1/2 = 2π[tex]\sqrt{0.38/g}[/tex]

1/4 =  4π²  0.38/g

g= 4 * 4 * 0.38 * 9.85

g = 59.88 m/s²