👤

dupa o crestere de 20% și o reducere de 25% produsul q costat 216 lei.Afkati prețul inițial.​

Răspuns :

Răspuns:

240

Explicare pas cu pas :

notăm cu p prețul inițial

- creșterea de 20% = p+p*20%=p+20p/100=120p/100=1,2 p

- reducerea de 25% = 1,2p-1,2p*25%=1,2p-1,2·25p/100=1,2p-30p/100==0,9p

0,9p=216 =>p=216/0,9=>p=240

Prețul inițial al produsului este egal cu 240 lei .

Răspuns: 240 lei prețul initial al produsului

Explicație pas cu pas:

Notăm cu:

x - prețul inițial  

Creșterea de 20%:  

x + x • 20% = x + 20x : 100 = x + 0,2x = 1,2x

Reducerea de 25%:

1,2x - 1,2x • 25% = 1,2x - 1,2 • 25x : 100 = 1,2x - 1,2 • 0,25x = 1,2x - 0,3x = 0,9x

0,9x = 216 |:0,9

x = 240 lei prețul inițial al produsului

Rezolvarea intr-un singur exercitiu:

(x + x • 20%) - 25% • (x + x • 20%) = 216

1,2x - 25% • 1,2x = 216

1,2x - 0,3x = 216

0,9x = 216 |:0,9

x = 240 lei prețul initial al produsului

==pav38==