👤

28. Câți pești încap într-un acvariu de 0,07 m³,știind că în unul de 50 litri încap în jur de 15 pești de 5-12 cm?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1 litru = 1 dm³

0,07 m³ = 0,07 * 1000= 70 litri

15 pesti ...........50 litri

1 peste ...................x

x= 50 : 15= 3,(3) litri apa/ peste

70 :3,(3) = 21 pesti