👤

comparati preturile 1,5 litri de suc de rosii costa 25,6 lei iar 2 litri de suc de mere 30,4​

Răspuns :

1,5l-25,6 lei suc de rosii
2 litri-30,4
30,4:2=15,2 lei un litru
25,6<30,4

Sper sa fie corect

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

25,6 : 1,5=17,0(6) lei costa 1 litru suc de rosii

30,4 :2 = 15,2 lei costa 1 litru suc de mere

15,2 < 17,06

1 litru suc de mere mai ieftin decat  1 litru suc de rosii

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari