👤

Dau coroana la primii 2(max 5min)


- Cât este masa unui corp ce are greutatea de 400 N cunoscut-se accelerația
gravitaţională a 10 N/kg?


Răspuns :

Răspuns:

masa este 40kg

Explicație:

G=m*g

G=400N

G=10*m

m=400/10=40kg

Răspuns:

G=m•g

m=G:g

m=400:10

m=40kg

Sper că te-am ajutat