👤

u
IV.
O mașină de jucărie cu masa de 300g se mişcă cu viteza de 0,4m/s. Så se afle energia cinetica a
maşinii.​


Răspuns :

m=300g=0.3kg

Ec= m*v²/2

Ec=0.3*0.4²/2=0.3*0.16/2=0.3*0.08=0.24J