SPI 1.56
Р
si
Un bloc de
greutate
G = 400 [N] este în repaus pe o
suprafață rugoasă ca în figura 1.56.
Cunoscând
a = 25°
ų, = 0,2, să se determine mărimea
direcţia celei mai mici forte P
necesar:
a) pentru inceperea mişcării in
sus:
b) să prevină blocul împotriva
mişcării în jos.
G(= 400 [N])
G = 25°
Fig. 1.56
Răspuns:
a) P=237 (N) și 9 = 36,3°; b) P=94.7 (N) și 9 = 13,7º.
4
