Răspuns :
Răspuns:
Se da:
m(KH)=112g
+H2CO3
__________
V__?
m(H2CO3)__?
scriem reactia:
112g Vg
KH+CO2=H2CO3+K2
41g 96g
calculam:
m(H2CO3)=1×2+12+18×3
m(H2CO3)=96g
V=112×96÷41
V=262mol
Raspuns:m(H2CO3)=96g;V=262mol
sper ca team ajutat
==irinabusuec==☆☆☆☆☆
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!