👤

23. Bunica, pregătind saramura pentru murături, la 107 de apă pune 11 linguri de sare.
a) Aflați concentrația procentuală a soluției, dacă o lingură de sare cântăreşte 18g​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

10 l apa = 10 dm^3 apa = 10 kg apa = 10000 g aps

11 x 18 = 198 g sare

masa saramura = 10000 + 198 = 10198 g

c = (198/10198)*100 = 1,94%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari