Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a) Este posibil ca un kilogram de cartofi să coste 2,50 lei? Justifică răspunsul.
Dacă un kg de cartofi ar costa 2,50 lei, atunci un kg de roșii, fiind mai scump cu 2 lei va costa:
2,50 lei + 2 lei = 4,50 lei ar costa un kg de roșii
2 × 4,50 lei + 4 × 2,50 lei = 9 lei + 10 lei = 19 lei → ar costa 2 kg de roșii și 4 kg de cartofi ( un kg cartofi = 2,50 lei)
19 lei < 22 lei cu 3 lei
Așadar deducem că un kg de cartofi nu poate costa doar 2,50 lei, deoarece suma obținută este cu 3 lei mai mică decât suma reală.
___________________________________________________
b) Află prețul unui kilogram de roșii.
2 kg de roșii ....... 4 kg de cartofi ...... 22 lei
1 kg de roșii este cu 2 lei mai scump decât un kg de cartofi
2 x ( 1 kg cartofi + 2 lei ) + 4 kg de cartofi = 22 lei
2 kg cartofi + 4 lei + 4 kg de cartofi = 22
6 kg de cartofi costă (22 - 4 )lei = 18 lei
18 lei : 6 = 3 lei costă un kg de cartofi
3 lei + 2 lei = 5 lei costă un kg de roșii
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!