👤

un soim calator vaneaza un soricel pe un camp timp de 3s . Viteza mediei in picaj a soimului este de 288km/h .care a fost distanta dintre soricel si soim?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

288 km/h = 288*1000/3600 m/s = 80 m/s

d = 3*80 = 240 m

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari