👤


1. Forța de tracțiune a unui automobil este de 25 kN. Aflați:
a) ce lucru mecanic va efectua automobilul la parcurgerea distanței de 1,5 km;
b) care este puterea mecanică dezvoltată de automobil în 0,5 minute.


Răspuns :

Răspuns:

Ft (Forța de tracțiune) = 25 kN = 25000 N

d (distanța) = 1,5 km = 1500 m

t (timpul) = 0,5 minute = 30 secunde

L (Lucrul mecanic) = Ft * d

L = 25000 * 1500

L = 37.500.000 J (Jouli) = 37.500 kJ (kiloJouli)

P (Puterea) = L / t

P = 37.500 / 30

P = 1250W (Watt)

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari