👤

Cum sa aflam masa soluţiei şi masa apei daca masa subst.dizolvate este 500g iar partea de masa a subst dizolvate este 10%​

Răspuns :

Răspuns:

se utilizeaza relatia    c=mdx100/ms,  unde ms=md+m,apa\

md=cxms/100=500x10/100g=50g

m,apa= ms-md=500-50=. >450g

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari