Răspuns:
1l=1000ml
250ml=0,25 l
Cm=2 moli/L
m=?
HNO₃ -acid azotic
Masa moleculară
M,HNO₃= 1+14+(3ˣ16)=63g/mol
2moli .............................1litru
X.........................................0,25 litri
X=(2ˣ 0,25) ÷ 1 = 1 mol
număr de moli n=m÷ M
masa de substanță m= n ˣ M
n= 1mol ˣM, HNO₃= 1 ˣ63= 63 g HNO₃
Explicație: