Răspuns :
Răspuns: λ = 2 843 601,9 m
T = 0,0094 s
Explicație:
undele electromagnetice se deplaseaza in vid si in aer cu viteza de
300 000 km / s.
Ele se propaga sinusoidal ( ca un "sarpe"). distanta dintre doua maxime sau doua minime se numeste lungime de unda.
timpul in care unda strabate distanta dintre doua maxime, adica strabate o lungime de unda este
t = λ / v = T = perioada undei
λ = vT
frecventa = o notez cu f, [ corect se noteaza cu "ν " , dar se poate confunda cu "v" - viteza !! ] si ne spune de cate ori pe secunda unda respectiva parcurge cate o lungime de unda. Frecventa se masoara in Hertzi = 1 /s
f = 1 /T
T = 1 / f
a) lungimea de unda
λ = vT = v /f
v = 300 000 000 m/s
f = 105,5 Hz
λ = 300 000 000 m/s : 105.5 /s = 2 843 601,9 m = 2843,6 km
b) perioada T = 1 /f = 1 /105,5 hz = 0,0094 secunde
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!