va rog frumos rezolvati

Răspuns:
Explicație:
365g sol. HCl , c=10%
react. cu AgNO3
masa precipitatului = ?
- se afla md sol. de HCl
md= 10 . 365 : 100= 36,5 g HCl
36,5g xg
HCl + AgNO3= AgCl ↓+ HNO3
36,5g 143,5g
x= 36,5 . 143,5 : 36,5= 143, 5 g AgCl