Răspuns :
0,1
CaO+H2O=Ca(OH)2
5,6kg
n=m/M=5,6/56=0,1 kmol CaO
M CaO=40+16=56 g/mol
x-nr mol Ca(OH)2
x=0,1 mol Ca(OH)2
n=m/M => m=n*M=0,1*74=7,4 kg Ca(OH)2
M Ca(OH)2=40+2*16+2*1=40+32+2=74 g/mol
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!