👤

incercueste raspunsul corect
la dezolvarea a 20g de NaCl in 180g de apa se obtine o solutie cu partea de masa
a) 5% b)10% c)20% d)40%​


Răspuns :

Răspuns:

c= mdx100/ms

md=20g

m,apa=180g

ms= md+m,apa= 200g

c= 20x100/200%= 10%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari