👤

Dau Coroana! si 15 puncte!
Sa se pregateastca 130 g de solutie de sare de bucatarie de masa de NaCl egala cu 5%

Desfasurari lucrari: Calculati masa sarii, masa si volumul apei.


Răspuns :

Răspuns:

mNaCl=msol*5%/100%=130*5/100=6,5g

m(H2O)= msol-msarii=130-6,5= 123,5

V(H2O)=m(H2O)=123,5 l

Explicație: