👤

ce volum de hidrogen se va elimina la interactiunea acidului clorhidric cu 0.2 mol de magneziu

Răspuns :

Răspuns:

        1mol......................1mol

HCl + Mg----> MgCl2 + H2

        0,2mol........................x

x=niu=0,2mol H2

V= niuxVm= 0,2molx22,4 l/mol= 4,48 l H2

Explicație: