Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
v=d/t unde v=viteza, d=distanta, t=timpul
Aflam timpul necesar deplasarii.
8:00-6:25=1:35
Daca vrem sa aflam viteza in m/s, transformam km in metri si timpul in secunde, eventual apoi din m/s in km. Alta varianta pt a calcula direct in km/h este sa transformam in fractie zecimala 1:35 si apoi cu aplicand formula data aflam viteza. Cred ca e mai complicat asa si alegem prima varianta.
1:35=60+35=95min
95min*60s=5700s
125km=125.000m
v=125.000/5700=1.250/57=21,9m/s
21,9m/s=21,9*3600/1000=21,9*3,6=78,9km/h
Retine ca pentru a transforma repede m/s in km/h inmultesti valoarea cu 3,6 si invers, ca sa transformi km/h in m/s imparti la 3,6.
Spor
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!