Două generatoare identice, având tensiunea electromotoare E = 10V fiecare, sunt legate în serie la bornele unui rezistor de rezistenţă R = 4Ω . Dacă rezistorul este parcurs de un curent de intensitate I = 2 A , care este rezistenţa internă a unui generator?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!