👤

Un amestec gazos de propan si propena cu volumul (c. n) de 112 mL este barbotat printr-o soluție de Br2 în CCl4, de concentrație 4%, cand se separa 606 mg produs de reacție. Nu este corecta afirmatia:​

Un Amestec Gazos De Propan Si Propena Cu Volumul C N De 112 ML Este Barbotat Printro Soluție De Br2 În CCl4 De Concentrație 4 Cand Se Separa 606 Mg Produs De Re class=

Răspuns :

112 / 22,4 = 5 mmoli amestec

cu Br2/CCl4 va reactiona doar propena

n mmoli  m mg             606 mg

C3H6    + Br2 --CCl4-> C3H6Br2

 1             160                   202

=> n = 3 mmoli C3H6

=> 3x100/5 = 60% C3H8 => A. corecta

3x42 = 126 mg C3H6

2x44 = 88 mg C3H8

fara alte calcule => E) nu este corecta

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari