👤

a.sfera A= 144π , V=?,R=?
b. sfera R=0,06 m ,A= ?, V=? ​


Răspuns :

SALUT! =)

a) A=4πR²

144π=4πR²/: π

144=4R² /:4

R²=36 => R=6

V=4πR³/3=4π*6³/3=4*216π/3=288 π

b) R=0,06 m=6 cm

A=4πR²=4*6²π=36*4π=144π cm²= 0,0144π m²

V=4πR³/3=4*6³π/3=4*216π/3=288 π cm²=0,0288π m²

Kawaiimath

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari