👤

un kilogram de mere costa 4,25 de lei, iar un kilogram de pere cu 1,30 lei mai mult . Radu cumpara 5 kg de mere si 4 kg de pere. Ce rest va primi la o bacnota de 50 de lei​

Răspuns :

Răspuns:

4,25+1,30=5,55 lei(costa un kg de pere)

4,25×5=21,25(5 kg de mere)

5,55×4=22,2(4 kg de pere)

21,25+22,2=43,45(totalul)

50-43,45=6,55(primeste rest)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari