Răspuns :
Răspuns: au fost necesari 60 litri de apa pentru a umple 75% din acvariu
Explicație pas cu pas:
Volumul acvariului = Lungime x latime x inaltime
V = L x l x h = 0,5 m x 0,4 m x 0,4 m = 0,08 m³
deoarece 1 m³ = 1000 litri,
0,08 m³ = 0,08 x 1000 = 80 litri
Acvariul plin poate contine 80 litri de apa \
daca este umplut 75%,
80 x 75 : 100 = 60
Acvariul umplut 75%, contine 60 litri de apa
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!