👤

Un kilogram de mere costă 3,5 lei, iar un kilogram de pere cu 2,3  lei mai mult. Elias cumpără 5 kg de mere și 3 kg de pere. Ce rest va primi de la o bancnotă de 100 lei?



Răspuns :

Răspuns:

65,1 lei

Plan de rezolvare:

1)Cât costă un kg de pere?

  • 3,5+2,3=5,8 lei

2)Cât au costat merele?

  • 5×3,5=17,5 lei

3)Cât au costat perele?

  • 3×5,8=17,4 lei

4)Cât au costat fructele în total ?

  • 17,5+17,4=34,9

5)Ce rest a primit?

  • 100-34,9=65,1 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari