4. Bunica a cumpărat 3 kg de mere roşii, 2 kg de mere galbene şi 1 kilogram de mere verzi. Merele roşii au costat 11 lei, cele galbene, 5 lei, iar cele verzi, 2 lei. Care este prețul mediu al unui kilogram de mere?
1. Cât costa 1 kg de mere roșii ? 11:3=3,66 lei kg 2. Cât costa 1 kg de mere galbene ? 5:2=2,5 lei kg Care este prețul mediu al unui kg de mere ? (3,66+2,5+3):3=8,16:3=2, 72 lei kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!