👤

O macara ridică o ladă cu masa de 2 tone la o înălțime de 30 m. Calculați lucrul mecanic făcut de macara (g=10 m supra s^2) ​

Răspuns :

Răspuns:

L = m x g x h

m = 2 tone = 2 · 1000 = 2000 kg

h = 30 m

g = 10 m/[tex]s^{2}[/tex]

L = 2000 x 10 x 30 = 600000 J = 600 kJ = 0,6  MJ

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari