Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
struț
masa = 3 q = 3 · 100 = 300 kg
viteza [tex]v_{1}[/tex] = 0,6 km/min = 0,6 · (1 : 1000 m)/60 s = 0,00001 m/s
viteza [tex]v_{2}[/tex] = 13,9 m/s
energia cinetică are formula: [tex]E_{c}[/tex] = (m · v²)/2
observăm că [tex]v_{2}[/tex] este mai mare decât [tex]v_{1}[/tex], deci energia cinetică în cazul 2 este mai mare
pentru viteza 2, avem [tex]E_{c}[/tex] = (m · v²)/2 = (3 · 0,00001²)/2 = 3 · [tex]10^{-10}[/tex]/2 = 1,5· [tex]10^{-10}[/tex] J
pentru viteza 1, avem [tex]E_{c}[/tex] = (m · v²)/2 = (3 · 13,9²)/2 = 289,815 J
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!