👤

Viteza medie =9 km/h.Calculează durata deplasării din punctul A in punctul B,exprimând rezultatul in secunde.

Răspuns :

Răspuns:

40 s

Explicație:

Nu ai scris nimic de distanță dintre punctele A și B.

Dacă distanța între A și B (d) este 1 km, atunci durata (t), adica timpul necesar deplasării de la A la B, va fi scoasă din relația: d = v · t

t = d : v

v = 90 km/h = (90 x 1000)m / 3600 s = 25 m/s

d = 1 km = 1000 m

t = 1000 : 25 = 40 s