👤

4. Legea de mişcare a unui corp cu masa m=1 kg este x(m)=4-8t+6t2, iar t în
secunde. Să se afle variația impulsului după t=2 s de la începerea mişcării.


Răspuns :

Răspuns:

p=16 N*s ( kg*m/s)

Explicație:

din legea de miscare aflam:

x0=4; v0=-8; a=12;

x=x0 +v0t + at2/2

v=v0+at (legea de viteza), t=2s => v=-8 + 12*2= 24 - 8= 16

p=m*v= 1*16=16

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari