👤

determinați concentratia molara a unei soluții de NaOH știind ca în 200 ml solutie sunt dizolvate 8000mg NaOH​

Răspuns :

Răspuns:

CM = Nr de moli / Volum soluție (Vs)

Vs = 0,2 L

Nr de moli = masa / masa molara

Nr de moli de NaOH = 8/40= 0,2 moli

CM= 0,2 / 0,2 = 1M