👤

8.
Rezolvă problema cu justificări.
Pentru 4 kg de mere s-au achitat 36 de lei. Câte kilograme de mere pot
cumpărate cu 54 lei?
mere 4kg-36 lei
Schema
rezolvare by justificari
.​


Răspuns :

Salutare!

4 kg mere............36 lei

x kg mere............54 lei

1)Cât costă un kg de mere?

  • 36:4=9 lei

2.Câte kg de mere putem cumpăra de 54 lei?

  • 54:9=6 kg

Succes!

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80