👤

Ma ajuta cineva va rog dau corona ​

Ma Ajuta Cineva Va Rog Dau Corona class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80

Salutare!

5 kg mere.............17,5

2 kg mere.............X lei

1)Cât costă un kg de mere?

  • 17,5:5=3,5 lei

2)Cât costă 2 kg de mere?

  • 2×3,5=7 lei

Varianta corectă:

b)7 lei