Răspuns:
Se da:
l = 1,6m
h = 0,2m
P = 1200N
η = 75⁰/₀
F - ?
Rez:
1) P = mg ⇒ m = P / g = 1200N / 10N/kg = 120kg.
2) Lu = mgh; 3) Lt = F * l; 4) η = Lu / L t * 100⁰/₀ ⇒ η = m*g*h*100⁰/₀ / F *l ⇒
⇒ F = m*g*h*100⁰/₀ / η * l = 120kg*10N/kg*0,2m*100⁰/₀ / 75⁰/₀ * 1,6m = (deja calculeaza singur(ă) si eu am test)
Explicație: