👤

Se mononitrează 2moli de fenol cu o soluţie de acid azotic .Ştiind că se foloseşte HNO3 în exces de 10% fata de cantitatea necesara, calculaţi masa de acid azotic introdus in reactie.

Răspuns :

2 moli          m g

C6H5-OH + HNO3 --> O2N-C6H4-OH + H2O

     1                 63

=> m = 2x63/1 = 126 g HNO3 necesar mononitrarii

126g HNO3 ......................... 100%

X g .......................................... 120%

= 151,2 g HNO3 introdus in reactie

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari