Răspuns :
Salutare!
3 kg mere..........13,50 lei
1 kg mere............x lei
1)Cât costă un kg de mere?
- 13,50:3=4,5 lei
Succes!
Răspuns:
3kg.......13.50lei
1kg.........x
3/1=13.50/x
3x=13.50| : 3
x=4.5 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!